Futbolda Krampon Nasıl Seçilmeli?

Futbolda Krampon Nasıl Seçilmeli?

Futbolda krampon seçimi yaparken 2 temel konuya dikkat edilmesi gerekir. Bunlar hangi zeminde oyun oynayacağınız ve hangi mevkide oynayacağınızdır. Futbolda eğer forvette oynayacaksanız, sizin için çevik ve hızlı olmak önemli olacaktır. Bu nedenle krampon satın alırken sizlere bu özellikleri sağlayabilecek ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Kişileri hangi mevkide oyun oynayacaklarına göre çivi sayısı ve çivilerin kramponlardaki yeri bile değişiklik gösterebilmektedir. Futbolda başarılı bir oyuncu olmak için krampon seçiminin bilinçli bir şekilde yapılmış olması gerekir. Neymar, Messi ve Cristiano Ronaldo gibi efsanevi oyuncuların başarısının bir kısmı seçtikleri iyi kramponlardan gelmektedir

Futbolda Krampon Seçimi Yaparken Zemine Dikkat Edilmelidir

Futbolda krampon seçiminde zemin son derece önemlidir. Futbolda farklı zeminlerde sahalar bulunur ve hem çimde hem de ıslak zeminde aynı krampon ile oynamak söz konusu değildir. Kramponlar farklı zemin özelliklerine göre farklı şekillerde tasarlanmışlardır. Farklı zeminlere göre kramponların kaplama malzemeleri de değişiklik göstermektedir.

Futbolda Krampon Seçimi Yaparken AG mi FG mi Krampon Tercih Edilmeli?

Futbolda krampon seçiminde AG ya da FG sık duyulan bir tartışmadır. Bu harfler Nike marka krampon modellerinde karşımıza çıkar. Bu kısaltmalar demin bahsettiğimiz zemin farklılığı ile ilgili olan harflerdir. AG kramponlar suni çim kramponları olarak kullanılırlar. FG kramponlarının ise gerçek çimde giyilmesi gerekir.

Futbolda Amatör Kramponlar

Futbolda amatör kramponlar özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Her ne kadar isimleri amatör krampon olsa da, suni çimde, halı sahada giymek için kullanılabilen ayakkabı türlerindendir.
 • Diğer kramponlara göre çivi yapısı daha sert olan ayakkabılardır.
 • Bu kramponların dış kaplaması daha kalın olur.
 • Amatör kramponları satın almadan önce kendi ayak yapınıza dikkat edin. Taraklı bir ayak yapısına sahipseniz parmak kısmı geniş olan modelleri kullanmanız gerekir. Yoksa ayakkabı ayağınızı sıkar ve oyun oynamanız mümkün olmaz.
 • Eğer ıslak zeminde oyun oynayacaksanız amatör kramponlardan yüksek verim elde etmeniz mümkün değildir.
 • Profesyonel kramponlar ile kıyaslandığı zaman amatör kramponların fiyatları neredeyse yarı yarıya daha ucuzdur.

Futbolda Yarı Profesyonel Kramponlar

Futbolda yarı profesyonel kramponlar özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu kramponların dış görünüşleri amatör kramponlar ile neredeyse aynıdır.
 • Yarı profesyonel kramponların derisi yumuşak ve ince olur.
 • Yarı profesyonel kramponları giydiğiniz zaman topu ayağınızda daha çok hissedersiniz.
 • Bu kramponlar topa yön kontrolünün tamamen sizin elinizde olmasını sağlar.
 • Bu ayakkabılar çorap gibi yapıya sahip olduğu için ayağınızı tamamen sararlar.
 • Gerçek çimde oynayacağınız oyunlar için bu kramponları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.
 • Yarı profesyonel olan kramponlar amatör kramponlar ile kıyaslandığı zaman, taban açısından farklıdırlar. Yarı profesyonel kramponların tabanı çok daha yumuşak ve esnek olur.
 • Ani patlama yapılması gereken ve hızlı hareket gerektiren durumlar için bu kramponlar son derece etkili olurlar.
 • Yarı profesyonel kramponlar giydiğiniz zaman kendinizi atik, esnek ve güçlü hissedersiniz.

Yumuşak Zeminde Kullanılması Gereken Kramponlar

Yumuşak zeminde krampon seçimi yapmak çok önemlidir çünkü ıslak ve çamurlu olan zeminler futbol oynamak için en zor yerlerdir. Kramponların bu alanlar için özel üretilmiş olması gerekir. Eğer maç yapılacak yer yağmurlu ise özel kramponlar giymek zorundasınız. Özel kramponlar sayesinde oyun sırada kayma riskiniz olmaz. Ayrıca hızlı duruş yapabilir ve yanal hareketleri başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Son senelerde anti clog traction isimli teknolojik gelişme ön plana çıkıyor. Bu teknoloji yumuşak zeminlerde en iyi performansı göstermeniz için tasarlanmış olan özel kramponları üretmektedir.

Kuru Çim ve Halı Sahada Kullanılması Gereken Kramponlar

Kuru çim ve halı sahada da özel kramponları tercih etmeniz gerekir. Kuru çim alanlarında oynamak için krampon almanız halinde hafif yağmurlu ve hafif çamurlu alanlarda da bu kramponları giymeye devam edebilirsiniz. Nike ve Adidas’ın kuru çim için etkili krampon tasarımları bulunur. Futbolu eğer halı sahada oynayacaksanız, çivisiz modelleri tercih edebilirsiniz. Çivili modellere alışamadıysanız halı saha için olan krampon modelleri tam size göredir. Bu ayakkabılarda üst kışım suni deriden olur. Kramponlarla karşılaştırıldığı zaman ayakkabı daha sert ve kalın olur. Eğer futbola yeni başladıysanız ya da maçları arkadaşlarınız arasında yapıyorsanız tercih edebilirsiniz.