Futbolda Markaj Nedir?

Futbolda Markaj Nedir?

Futbolda markaj rakip takım üyesinin topu kontrol etmesin diye yapılan stratejiye verilen addır. Bu strateji organize olarak uygulanır. Futbolda birden fazla markaj stratejisi bulunmaktadır. Bu stratejiler topsuz alan tarzına ve pozisyon almaya göre farklılık göstermektedir.

Futbolda Adam Adama Markaj Nedir?

Futbolda adam adama markaj belli bir rakip oyuncuya odaklanır, sahaya odaklanmaz. Futbolda adam adama markaj özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu strateji ilk olarak 1970’li yıllarda İtalyan takımları tarafından kullanılmaya başlandı.
 • Strateji başarılı bir şekilde AC Milan ve Iter Milan gibi takımlar tarafından sıkça kullanılmıştır. Bu takımlar kullandıkları taktiğe catenaccio sistemi adını vermişlerdir.
 • Markaj yapan ünlü futbolcular arasında Gentile, Maradona, Zico, Buchwald örnek gösterilebilir.
 • Yunanistan 2004 Arupa Futbol Şampiyonası maçında bu stratejiyi kullanarak başarı elde etmiştir.
 • Taktik son zamanlarda futbolda tercih edilmemektedir.
 • Seviyesi düşük olan takımlar genellikle kendilerinden güçlü olan takımlara karşı bu tekniği kullanmayı tercih etmektedirler.

Futbolda Bölgesel Markaj Nedir?

Futbolda bölgesel markajsavunma oyunlarında oyuncuya odaklanmak yerine sahaya odaklanan taktiğe verilen isimdir. Rakibin savunma yapılan bölgeye girmesi halinde oyuncu markaja alınmış olur. Rakip bu alandan çıkarsa başka bir oyuncu bölgeye giren oyuncuya markaj yapacaktır. Bölgesel markaj özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bölgesel markaj takımlara esneklik sağlar.
 • Bölgesel markaj takıma hız ve ataklık sağlar.
 • Bölgesel markajda takımın kendi arasında iletişim halinde olması son derece önemlidir.
 • Köşe vuruşu ve serbest vuruşlarda bölgesel markaj yapmak zordur bu nedenle de bu durumlarda oyuncular genellikle adam adama markaja dönerler.
 • Dizilişi 4 4 2 olan takımlar genellikle bölgesel markajı tercih ederler.
 • Bu taktik maç öncesinde 5 metrelik ipler ve renkli koniler ile çalışılmaktadır.
 • 3 5 2 dizilişlerinde hem adam adama markaj hem de bölgesel markajın karışımı uygulanmaktadır.

Futbolda Markaj Nasıl Yapılır?

Futbolda markaj hem tekli hem de üçlü yapılabilir. Teknik ekip ya da teknik direktör tarafından verilen taktikler yardımı ile markaj yapılır. Rakip takım oyuncusuna 2 3 futbolcu ya da rakibin tek futbolcusuna pres yapılabilir. Yani markaj tek bir futbolcu tarafından yapılabileceği gibi bir iki rakip takım futbolcusuna da yapılabilir. DMF ya da diğer isimleri ile DOS olarak bilinen defansif orta saha oyuncuları markaj yapmak konusunda diğer futbolcu mevkilerine göre daha iyidirler. Markaj sayesinde rakibin organize olarak ileride çoğalmalarının önüne geçilmiş olur. Kısacası markaj uygulanarak oyun bozulabilir.

Futbolda İkili Markaj Nedir?

Futbolda ikili markaj takımda iki futbolcunun rakip takımda yer alan bir oyuncuyu ikili olarak sıkıştırmasına verilen isimdir. Oyuncuya pres yapılmış olur. Skor anlamında düşünüldüğü zaman bu durum takıma fayda sağlar. Eğer rakibin sadece bir tane oyuncusuna pres yapılırsa takımda adam eşleşmesinde sorun olur. Bu durumda tek bir futbolcuya ikili ya da üçlü markaj uygulayan takımların alan savunması zorunludur.

Pas trafiğinin engellenmesi oyun akışının bozulması için ikili ya da üçlü markaja alınması takımın hücum aksiyonlarının çeşitliliğini bitirebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, Messi’nin ya da Ronaldo’nun ikili ya da üçlü markaja alınmasının tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyuncular en iyi olarak bilinirler. Bu durumla karşılaşmamak adına rakip takım oyuncularının dikkatli bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesi gerekir. Hızlı ve adet deha olarak görülen Messi gibi futbolculara ikili, üçlü markaj uygulanması taktiksel bir hatadır.

Futbolda Demarke Nedir?

Futbolda demarke markaj altında olmayan kişiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Demarke kelime anlamı olarak bağımsız ve hür demektir. Futbol maçlarını izlerken sıkça demarke pozisyonunda topu ağlara gönderemedi cümlesini duyarız. Bu cümle bize kişinin markaj altında olmadığını anlatır.

Futbolda Markaja Tepki Olarak Doğan Futbol Taktiği Sahte Dokuz Nedir?

Futbolda markaja tepki olarak doğan futbol taktiği sahte dokuzgünümüzde başarılı bir şekilde Liverpool tarafından oynanmaktadır. Ne var ki bu taktik eskilere dayanmaktadır. Taktik Türkçeye sahta 9 numara olarak çevrilmektedir. Hücum oyunu tipidir. Klasik bir santrafor yoktur. Rakip takımın stoperleri ile orta saha arasında boşlukta konuşlanılır. 2012 finalinde Barcelona’da Messi bu rolü üstlenerek isminde söz ettirmiştir. Modern futbolda ilk olarak 2006 senesinde uygulandı.