Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda ofsayt oyuncunun herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olması anlamına gelir. Futbolda ofsayt Urs Lins imzası ile ülke federasyonlarına gönderilmiştir. Oyuncunun ofsayt olmadığı pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kale ile arasında oyuncu olmaması halinde oyuncunun topun arkasında olması,
  • Oyuncunun kendi yarı sahasına olması,
  • Son iki rakip oyuncuyla aynı hizada ise,
  • Sondan ikinci rakip oyuncuyla aynı hizadaysa.

Futbolda Ofsayt Sayılmayan Vuruşlar Nelerdir?

Futbolda ofsayt sayılmayan vuruşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Köşe vuruşu,
  • Kale vuruşu,
  • Taç atışı.

Bu haller dışında ofsayt olduğu zaman oyuncu farklı şekillerde cezalandırılabilir. Bu cezalandırmalar şu şekilde olabilir:

  • Oyuna müdahale ederek,
  • Bulunulan pozisyondan avantaj elde ederek,
  • Rakibe müdahale ederek.

Futbolda Ofsaytın Amacı Nedir?

Futbolda Ofsaytın amacı rakibe müdahale ederken haksızlık olmasının önüne geçmektir. Ayrıca oyuna müdahalenin kuralları ofsayt ile yazılmıştır. Ofsayt sayesinde haksız yere oyunun kesilmesinin önüne geçilmiş olur. IFAB ofsayt pozisyonunu bir takım arkadaşı tarafından verilen ya da dokunulan topla oynama ya da dokunma şeklinde açıklanmıştır. Futbolda ofsayt kavramının oluşması ile birlikte oyuna müdahale makro düzeyden mikro düzeye indirilmiş lur. Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu yani IFAB, hakemlerin ofsayt konusunda kanaatlerini yalnızca rakibe müdahale etmek şeklinde sınırlamışlardır. Yani avantaj elde etmek konularında hakemlerin verilen kararlarda yorum yapma hakkı bulunmaz.

Futbol Ofsaytında Aktif ve Pasif Ayrımı Nedir?

Futbol ofsaytında aktif ve pasif ayrımı bulunmaktadır. Buna göre uzun ve kısa paslarda, top kime gittiği önemli olmaksızın, rakip yarı alanda iken oyuncuların ofsayt ile cezalandırılmasının önlenmesine yöneliktir. Bu amaçla gelişen bekle gör uygulaması ofsaytta aktif ve pasif kavramlarından sonra başlatılmıştır. Daha önceden tartışmalara konu olan, rakibin kale çizgisine daha yakın olması ve buna benzer tartışmalar 2005 senesinde yeniden yorumlanan ofsayt terimi ile tartışma dışında bırakılmıştır. Eski futbolda 1925 yılına kadar, satranç oyununa benzer oyun oynanıyordu. Ofsayt kavramında yapılan değişiklikleri le beraber teknik, taktik, kuvvet ve sürat becerileri futbolda ön plana çıkmaya başlamıştır.

1990 senesinde ofsayt kuralında yapılan değişim ile birlikte yeni hücumlar, kale önlerindeki birebir mücadelelerin sayısı artmıştır. Aktif ve pasif kavramlarının gelişi ise 1995 yılına kadar dayanmaktadır. Bu kavramlarla beraber oyun kuralı yorumu genişletilmiş ayrıca hücum futboluna daha fazla prim tanınır olmuştur.

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında Ofsayt Nasıl Tanımlanmıştır?

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında ofsaytrakip kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncusuna aha yakın ise ofsayt pozisyonundadır şeklinde tanımlanmıştır. Ofsaytın tanımı ilk yapıldığında her ne kadar basit bir kavrammış gibi gelse de, kavram  zaman zaman anlaşılması güç bir hal alabiliyor. Diğer futbol oyun kuralları ile kıyaslandığı zaman, en az değiştirilen oyun kuralı olarak karşımıza ofsayt çıkıyor. Her ne kadar ofsaytın tanımı değişmese de yorumlamaların değiştiği gözlemleniyor. İlk olarak ofsaytın tanımı 1863 senesinde yapılmıştır. Bununla beraber ilk değişiklik 1866 yılında gelmiştir. Yapılan değişiklikte kale ile top arasında 3 rakip oyuncunun olması halinde oyuncular ofsayt sayılmamasına karar verilmiştir.

Futbolda Ofsaytı Kim Bulmuştur?

Futbolda ofsaytın ilk olarak Eton College tarafından bulunduğu söylenir. Eton College ayrıca en fazla başbakan yetiştiren okul olarak da bilinmektedir. Ofsayt kavramı ile birlikte futbol tarihi önemli ölçüde etkilenmiş oldu. Ofsaytın ilk bulunduğu tarihin 1800’li yıllar olduğu biliniyor. Okul hem dünya siyasetine yön vermiş hem de ofsayt kavramı ile futbol oyununu kökünden değiştirmeyi başarmıştır. Bu okulda o tarihlerde futbol yerine field game adı verilen oyun oynanıyordu. Field game oyununda sızma anlamına gelen sneaking isimli kural ortaya çıktı. Bu kural hücum yapan oyuncuların rakip oyuncuların arkasına saklanması ve kolay gol bulmasını önlemek amacı ile ortaya çıktı.

Bu kural o zamanlar hücum yapan oyuncunun rakip savunmaya bakmadan topun önünde bulunmasına ofsayt ismini veriyordu. Ancak zamanla bu kural iyileştirildi ve günümüzdeki şeklini almaya başladı. Her okul oyunu kendi kurallarına göre oynuyordu. Ta ki kral isteği ile kolejler arasında bir turnuva düzenlenen kadar bu durum bu şekilde devam etti. Sonra tek bir kural konuldu.