Futbolda Sportif Direktör Ne İş Yapar?

Futbolda Sportif Direktör Ne İş Yapar?

Futbolda sportif direktör futbolcuya destek olan ve yönetim ile teknik kadro arasında köprü konumunda bulunan kişilere verilen isimdir. Futbolda sportif direktör özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sportif direktör İngilizceden dilimize director of football kelimesinde geçmiştir.
 • Futbolcuların özel sorunları ile dahil sportif direktörler ilgilenir.
 • Sportif direktörlerin her gün oyuncuların durumunu kontrol etmesi gerekir.
 • Kişi oyuncu takip sistemi oluşturur, gençlik geliştirme biriminde sorumludur, transfer ve kamp bütçelerini takip eder, futbolcularının kişisel gelişiminde onlara yardım olur.
 • Futbol tarihinde günümüz anlamı ile sportif direktörlük yapan kişi Graeme Souness’tir.
 • Türkiye’de ilk olarak sportif Aykut Kocaman bu göreve getirilen isim olmuştur.
 • Trabzonspor’da bu görevi yapan kişi Ünal Karaman olmuştur.

Futbolda En İyi Sportif Direktörler Kimlerdir?

Futbolda en iyi sportif direktörler  deyince akla Monchi geliyor. Monchi şu sıralar Roma’da görev yapmaktadır. Diğer ünlü sportif direktörlerden birisi Michael Zorc’tur. Zorc futbolculuk yaptığı sırada Borussia Dortmund’da başarılı sezonlar geçirmiştir. Sportif direktörlük yaptığı sırada Alman devi ciddi yükselme yaşamıştır. Zorc’un bu gelişmede önemli bir payı vardır. İtalyan futbolu dendiğinde akla gelen ilk sportif direktörlerden biri Giuseppe Marotta oluyor. Futbolcu Atalanta, Venezia, Ravenna, Como, Monza, Varese gibi önemli yerlerde görev yapmıştır. Başarılı görevleri sayesinde soluğu Juventus’ta almıştır.

Futbolun Unutulmaz Sportif Direktörü: Ralf Rangnick

Ralf Rangnicksportif direktörlük kariyeri boyunca önemli işlere imza atmıştır.Leipzig ve Salzburg’da futbolu yöneten isim haline gelmiştir. 29 Haziran 1958 doğumlu olan Ralf Rangnick, Backnang’ta doğmuştur. Orta saha mevkiinde oynamıştır. Avrupa futbolu dendiğinde Ralf Rangnick dışında akıllara Luis Campos da geliyor. Campos’un Monaco ve Real Madrid başta olmak üzere önemli deneyimleri bulunuyor. Campos Monaco zamanlarında Bernado Silva, Joao Moutinho, Radamel Falcao ve James Rodriguez gibi hamleleri ile Fransız ekibinin önemli bir yer edinmesini sağlamıştır.

Fenerbahçe’nin Sportif Direktörü Damien Cornolli Kimdir?

Damien CornolliFenerbahçe başkanı Ali Koç’un radikal değişiklikler yapması ile birlikte takımın başına gelmiştir. Damien Cornolli en son Liverpool’da görev almıştır. Damien Cornolli ile sarı lacivertli takım 3 yıllık sözleşme imzalamıştır. Sözleşme ile birlikte Damien Cornolli’nin bütün futbol operasyonlarından sorumlu olması bekleniyor. 13 Aralık 1972 doğumlu olan Damien Cornolli, futbol direktörlüğü, gözlemcilik, antrenörlük gibi farklı görevlerde bulunmuştur. Bu görevleri Tottenham, Arsenal, St Etienne, Monaco ve son olarak Liverpool gibi önemli takımlarda yerine getirmiştir.

Damien Cornolli 1996 yılında Arsenal’da gözlemcilik görevini yerine getirirken Gael Clichy, Emmanuel Eboue ve Kolo Toure gibi önemli isimleri keşif etmiştir. 2005 ve 2008 yılları arasında Tottenham’da futbol direktörlüğü yaparken, Damien Cornolli, aşağıdaki önemli oyuncuları takıma kazandırmıştır:

 • Younes Kaboul,
 • Giovani dos Stantos,
 • Kevin Prince Boateng,
 • Alan Hutton,
 • Dimitar Berbatov,
 • Vedran Corluka,
 • Luka Modric,
 • Gareth Bale.

Beşiktaş’ın Sportif Direktörü Ali Naibi Kimdir?

Ali NaibiBeşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın açıklaması ile kulübün sportif direktörlüğüne getirilmiştir. Ali Naibi 21 Ağustos 1984 doğumludur. Türkiye uyrukludur. Naibi, sportif direktör bulundurulmasının mecbur bırakılması ile Beşiktaş’ın sportif direktörlüğü koltuğuna oturmuştur. Ali Naibi, kurs bitirip sportif direktörlük için gerekli sertifikayı almıştır. Sertifika programı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenmişti. Ali Naibi sertifikasını Türkiye Futbol Direktörü olan Fatih Terim’in ellerinden almıştı. Samimi açıklamaları ile dikkat çeken Ali Naibi, kısa sürede taraftarlar arasında sevgi ile karşılanmıştır.

Galatasaray’ın Sportif Direktörü Cenk Ergün Kimdir?

Cenk Ergün 18 Ekim 1974 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. İlk okulu Bursa’da okuyan Ergün daha sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. 1993 senesinde Galatasaray Lisesi Matematik bölümünden mezun olan Ergün, eğitimine Koç Üniversitesi’nde devam etmiştir. Koç Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Kariyerine 2000 ile 2003 yılları arasında Kamera Spor Reklamcılık A.Ş.’de devam etmiş, A milli futbol takımı için özel maç organizasyonları yapmıştır. 2003 ile 2006 yılları arasında Ergün Trabzonspor Sportif A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonunda görev yapmıştır. 2006 senesinden sonra ise Galatasaray Sportif A.ş.’de Özel Projeler Sorumlusu olarak görevine devam etmiştir. Ergün kariyerine futbol direktörü olarak devam etmektedir. İtalyanca, İsoanyolca, İngilizce, Fransızca bilen Ergün, evlidir.