Futbolda Oyun Kurucu Nedir?

Futbolda Oyun Kurucu Nedir?

Oyun kurucu defans ile forvet oyuncuları arasında yer alır. Futbolda oyun kurucunun görevi her iki mevkide futbolculara yardım etmektedir. Genellikle oyun kurucular iki ayağını da iyi kullanan kişilerdir. Futbolda oyun kurucu özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Oyun kurucunun futbol zekası iyi olmalıdır.
  • Oyun kurucunun hızlı olması ve sahanın neresine pas vermesi gerektiğini iyi bilmesi gerekir.
  • Diğer oyuncular ile kıyaslandığında oyun kurucunun topu en çok ayağına tutan kişi olması gerekir.
  • Oyun kurucu takımın gol yollarını açmalıdır.
  • Oyun Kurucu gerekirse pas vermelidir.

Futbolda En İyi Oyun Kurucular Kimlerdir?

Futbolda en iyi oyun kurucular listesinde Dimitri Payet yer alıyor. Ünlü futbolcu West Ham United’ta 8 puan sahibidir. Liste Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu olarak bilinen IFFHS tarafından hazırlanmış olup, toplam 56 ülkeden oluşmaktadır. 9 numarada Chelsea takımından 14 puanla Eden Hazard geliyor. 8 numarada Manchester United takımının efsanevi oyuncusu Paul Pogba bulunuyor. Pogba’nın 26 puanı var. Listenin 7 numarasında Kevin De Bruyne var. Manchester City takımından Bruyne’nin 31 puanı var.

Listenin 6 numarasında 36 puan ile Real Madrid’ten Luka Modric yer alıyor. 5 numarada ise 36 puanla Riyad Mahrez var. Listenin 4 numarasında Türk futbolcu Mesut Özil bulunuyor. Özil Arsenal takımında ve 39 puana sahip. Listenin 3 numarasındaki isim Real Madrid’ten 45 puanla Toni Kroos. İkinci sırada 66 puanla Andres İniesta bulunuyor. Futbolcu Barcelona takımında oynuyor. Listenin ilk sırasında tam 172 puanla Lionel Messi bulunuyor. Messi Barcelona için oynuyor.

Futbolda Futbol Pozisyonları Nedir?

Futbol pozisyonları her 11 oyuncu için sahada bulundukları konuma göre vardır. Futbolda pozisyonların özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Futbolda defans orta saha ve forvet olmak üzere üç tane temel pozisyon bulunur.
  • Futbol pozisyonlarından kaleci en defansif pozisyondur. Kaleciler takım kalesini korumakla görevlidir. Futbolda diğer oyunculardan farklı olarak ceza sahası içinde topa elle müdahale edebilir.
  • Defans pozisyonu futbolda orta saha oyuncularının arkasında yer alır. Rakibin gol atmasını engellerler.

Futbolda Bir Numaralı Oyun Kurucu Lionel Messi Kimdir?

Futbolda bir numaralı oyun kurucu Lionel Messi 24 Haziran 1987 doğumludur. Arjantinli futbolcu Barcelona’da forma giymektedir. Hala oynayan futbolcular arasından en iyilerinden bir tanesi kabul edilir. Futbolda diğer en önemli isimlerden olan Arjantinli eski futbolcu Diego Maradona, Messi’nin halefi olduğunu söylemiştir. Messi oyun tarzı ve yeteneği ile beğeni toplamaktadır. Orta saha ve forvet bölgelerinde oynamaktadır.

Messi yaptığı hayır işleri ile de takdir topluyor. 2007 yılında efsanevi futbolcu fakir çocukların eğitim ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için Leo Messi Vakfı’nı kurmuştur. Vakıfta çocuklara tedavi, ulaşım, sağlık, eğitim ve içecek gibi temel yardımlar sağlanıyor. Vakıf yardımları Herbal Life tarafından desteklenmektedir. Messi yaptığı hayır işleri ile UNICEF tarafından iyi niyet elçisi unvanını almaya hak kazanmıştır.

Futbolun Önemli Oyun Kurucularından Andres Iniesta Kimdir?

Andres Iniesta 11 Mayıs 1984 yılında doğmuştur. İspanyol milli futbolcu Vissel Kobe’da forma giymektedir. Orta sahada ofansiy bölgesinde oynamaktadır. Efsanevi futbolcu Barcelona’da futbol eğitim merkezi olan La Masia’da yetişmiştir. 2002 yılında Barcelone formasını henüz 18 yaşındayken giymiştir. İniesta İspanya formasını 2006 FIFA Dünya Kupası’nda giymiştir. İspanya elense de, 2010 yılında yeniden FIFA Dünya Kupası oynandı ve uzatmaların 117 dakikasında İniesta gol attı. Böylece futbolcu ilk FIFA Dünya Kupası’nı kazanmış oldu.

Futbolun Önemli Oyun Kurucularından Toni Kroos Kimdir?

Toni Kroos4 Ocak 1990 doğumludur. Orta saha mevkisinde görev yapan Alman futbolcu La Liga takımlarından olan Real Madrid’de forma giymektedir. Erkek kardeşi Felix Kroos da Union Berlin’de forma giymektedir. Kroos futbol hayatına Greifswalter SC’de başladıktan sonra 5 yıl oynamış ardından Hansa Rostock alt yapısına transfer olmuştur. 2007 senesinde Kroos, 17 yaş altı Dünya Kupası’nda altın top ve bronz ayakkabı almaya hak kazanmıştır. Ödülünü attığı 5 gol sayesinde kazanmıştır. Kroos ilk maçına 3 Mart 2010 tarihinde Arjantin ile yaptığı hazırlık maçında çıkmıştır. Toni Kroos babası da kendisi gibi futbol camiasındandır. Babası Roland Hansa Rostock U 17’yi çalıştırmaktadır.