Futbolda Orta Nasıl Yapılır?

Futbolda Orta Nasıl Yapılır?

Futbolda orta açmak herhangi bir oyuncunun sahanın herhangi bir yerinden takım arkadaşına gol atması amacı ile havadan pas atmasına verilen isimdir. Futbolsa orta farklı şekilde açılabilir. Orta açmanın özelliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ortalar genellikle sol ve sağ kanattan içe doğru atılır.
 • Ortaların şiddeti, şekli ve rengi değişebilir.
 • Ortanın farklı çeşitleri arasında ayak içi orta, sert orta, yerden orta ve ayak dışı orta yer alır.

Futbolda Sert Orta Nedir?

Futbolda sert orta özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu terim genellikle ceza sahası içinde bulunan oyunculara gönderilen şiddetli paslara denir.
  • Sert orta topları topun gönderilmek istedikleri noktaya ulaşır.
 • Topa dokunacak olan kişinin aynı şekilde hızlı olması beklenir.

Futbolda Orta Saha Nedir?

Futbolda orta saha oyuna yön vermesiyle bilinen defans ile forvet arasında kalan yere verilen isimdir. Futbolda orta saha özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Orta sahanın amacı takımların topunu kapmaktır.
 • Orta saha içinde bazı oyuncular defansif bazıları ise forvet ve orta saha arasında görev yapabilir.
 • Kulüpler maçın zorluğuna, oyuncu sahasına ve kişilerin bireysel yeteneklerine göre kaç tane orta saha oyuncusu kullanması gerektiğine karar verir.
 • Bir oyuncunun orta sahada oynaması için şut çekme, top kapma, top sürme yeteneklerinin olması gerekir.
 • Orta sahadaki oyuncular pozisyon olarak sınıflara ayrılır. Sağ kanat, sol kanat, iç defans bu sınıflardan bazılarıdır.

Futbolda Orta Çeşitleri Nelerdir?

Futbolda orta çeşitleri farklı şekillerde olabilir. Genellikle oyuncular ayak içi orta tercih ederler. Topu alan kişi, gol atacak olan takım arkadaşının hareketlendiği yere doğru ayağının içini kullanarak pas atar. Ayak içi orta muz orta olarak da bilinir. Kavisli ortalar olarak bilinirler ve oyuncunun koşu yoluna atılması gerekir. Ayak dışı ortalar ise genellikle ters ayakta yakalanan kişilerin yapmış olduğu ortaya verilen isimdir. Ayak dışı ortalar sağ ayaklı olan kişinin sol kanattan orta yapması gerektiği durumlarda açılabilir. Bu orta açıldıktan sonra top ters kavis alır ve ceza sahasına yönelir.

Kornerlerde de orta yapılabilir. Ancak köşe gönderilerinden yapılan ortalar için ortayı yapacak olan oyuncunun hangi ayaklı olduğu önem taşır. Sol köşe gönderimi için içe doğru ortalar için sağ ayaklı oyuncu gerekir. Dışa doğru yapılacak ortalar için ise sol ayaklı bir oyuncu gerekli olur. Bu durumlar yine de takımın korner stratejisine göre değişebilir.

En İyi Orta Saha Oyuncularından Arjen Robben Kimdir?

Arjen Robben’in genel skoru 88’dir. Hollandalı eski futbolcu 23 Ocak 1984 tarihinde dünyaya gelmiştir. Oyuncu kariyerinde sağ kanat oyuncusu ve forvet arkası olarak görev almıştır. Arjen Robben iki kere yılın oyuncusu seçilmiştir. FİFA Dünya Kupası’nda ise büyük işler başardığından en iyi futbolcu sıralamasında yerini almıştır. Arjen Robben futbol kariyerine doğduğu yer olan Greningen şehrinde başlamıştır. Ancak kariyerinde en önemli noktalardan biri olarak 22 Ağustos 2007 tarihi kabul edilir. Bu tarihte Arjen Robben İspanya’nın Real Madrid kulübü ile 5 yıllık sözleşme imzalamıştır. Ancak 2010 sezonunda takım başkanlığına Florentino Perez’in seçilmesi ve Kaka ile Cristiano Ronaldo transfer edilmesi ile birlikte kulüpten ayrılma kararı almıştır.

En İyi Orta Saha Oyuncularından Henrikh Mkhitaryan Kimdir?

Henrikh Mkhitaryan21 Ocak 1989 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ermenistan uyrukludur. On numara mevkiinde oynamaktadır. 30.06.2020 tarihinde sözleşmesi bitecektir. Danışmanı Mino Raiola’dır. Ermenistan’ın milli oyuncusudur.

En İyi Orta Saha Oyuncularından Alexis Sanchez Kimdir?

Alexis Sanchez19 Aralık 1988 tarihinde dünyaya gelmiştir. Şili futbol tarihine bakıldığında tarihinin en pahalı oyuncusu olarak bilinmektedir. Alexis Sanchez Harika Çocuk lakabı ile de tanımlanmaktadır. 2007 tarihinde World Soccer, dünyadaki en genç en iyi futbolculardan bir tanesi olmuştur. Alexis Sanchez futbol kariyerine 2003 senesinde başlamıştır. Kariyerine başladığında Cobreloa’nın alt yapısında oynuyordu. 2005 senesinde A takımına yükselmiştir. Ardından Serie A ekiplerinden Udinese’ye transfer olmuş aynı sezonda 150 bin dolara bir yıllık için kiralanmıştır. Alexis Sanchez Şili formasını ilk kez 27 Nisan 2006 tarihinde gitmiştir. İlk maçına Yeni Zelanda ile çıkmıştır. Maçın 58. Dakikasında Juan Lorca’nın yerine maça girmiştir. Bunun yanı sıra önemli maçlarda boy gösterdi.