Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Futbolda röveşata havada ters perende atarken topa vurulmasına verilen eylemin adıdır. Futbolda sık karşımıza çıkan bu terim, diğer spor branşlarında da bulunur. Hareket özellikle Güneydoğu Asya’da çok popülerdir. Röveşata özelikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bazı kaynaklarda bu hareketin ilk olarak afroperulu halk tarafından yapıldığı söylenmektedir.
  • Röveşata sözcüğü İtalyanca’dır. Sözcük orijinal haliyle rovesciata şeklinde yazılır.
  • Kelimenin anlamı tepetaklak olmaktır.
  • İngilizcede harekete bicyclekick adı da verilmektedir.
  • Scissors in theair olarak da adlandırılmaktadır.
  • Futbolda pas atmak, rakip kaleye şut çekmek ve topu kaleden uzaklaştırmak içn röveşata atılabilir.
  • Bu hareketin yanlış uygulanması ciddi sakatlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Hareketi yaptıktan sonra mutlaka kollardan destek almak gerekir.
 • Hareket yalnızca yapan kişiyi değil diğer sporcuları da sakatlama riskine sahiptir.
 • BBC Sport hareketi futbolun bir zenginleştiricisi olarak tanımlamıştır.

Futbolda Röveşata Tarihçesi

Futbolda röveşata tarihçesi ilk olarak tam olarak nasıl gerçekleştiğine, ne zaman ve nerede yapıldığına dair net bilgiler bulunmuyor. Söylemlere göre, ilk röveşata 19. Yüzyıla kadar Peru’nun Callao şehrine dayanıyor. Şehir yerlileri ile İngiliz denizciler arasında oynanan maçta röveşata yapıldığı söyleniyor. Net olmamakla birlikte Şili’de Bask kökenli Şilili futbolcu RamonUnzaga’nın 1914 yılında yaptığı hareketin ilk röveşata hareketi olduğu söyleniyor. Ne var ki, 15 Ocak 1950’de oynanan maçta röveşata atan Carlo Parola bu hareket ile özdeşleşmiştir. Farklı kaynaklarda Petronilho de Brito, Leonidas da Silva’nın ilk röveşata atan oyuncular olduğu söylenmektedir.

Futbolda Röveşata ve Sakatlık

Futbolda röveşata sakatlığı söz konusu olabilir. Bu durum ancak hareketin yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır. Oyuncuların sakatlanmanın önüne geçmesi için hareketi yaptıktan sonra yere düşerken kollarından destek alması gerekir. Röveşata hareketinde kişinin kendini sakatlama riskine ek olarak, röveşata çekerken diğer oyuncuların da sakatlanması söz konusu olabilir. Bütün bu sakatlık risklerine rağmen, hareketin doğru yapılması ile korkulan başa gelmez. Aksine futbol maçları röveşata hareketi ile zenginleşmiş olur.

Futbolda Röveşata Neden Atılır?

Futbolda röveşata atılmasının nedeni kaleye şut çekmek, topu kaleden uzaklaştırmak, pas atmak olabilir. Futbolda röveşata, pozisyondaki oyuncunun avantajlı konuma gelmesine yardımcı olabilir. Defans oyuncusunun yüzü kendi kalesine doğru dönük olması halinde ve topu rakip kaleye doğru uzaklaştıramıyorsa, röveşata hareketin topun uzaklaştırılması için son derece faydalı olur. Diğer durumda, forvet oyuncusunun rakip kaleye sırtı dökük vaziyette iken topu kaleye göndermesi için röveşata atması fayda sağlar. Futbolda temel olarak röveşata bu iki ayrıcalıklı durum için kullanılmaktadır.

Farklı Dillerde Röveşata Kelimesi

Farklı dillerde röveşata farklı şekillerde anılmaktadır. Örneğin İngilizce’de bisiklet tekmesi anlamına gelen bicyclekick kelimeleri kullanılmaktadır. Yine İngilizce’de hareketin havada makasa benzemesinden dolayı scissors in theair terimi de kullanılmaktadır. Şili Gazetesi El Mercurio, araştırma yaparak dünyadaki dillerde röveşata kelimesini incelemiştir. Dünya dillerinde hareket büyük çoğunlukla makas vuruşu ya da bisiklet vuruşu olarak adlandırılmaktadır.

Almanlar yere düşerek geri tersten vuruş anlamına gelen Fallrückzieher kelimesini kullanmaktadır. Bu kelime oyuncunun yaptığı vuruştan sonra yere düşmesine bir vurgudur. Norveççede röveşata hareketi için Brassepark kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin anlamı Brezilya vuruşudur. Peru’da röveşata için chalaca Şili’de ise chilena sözcükleri kullanılmaktadır. İspanyolca’da röveşata için tijera kelimesi kullanılmaktadır. Kelime makas anlamına gelmektedir.

Türkçe’ye röveşata kelimesinin geçmesi ise İtalyanca ile olmuştur. İtalyanca’da röveşata için rovesciata kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin tam anlamı tepetaklak olmaktır.

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Futbolda köşe vuruşukorner vuruşu olarak da adlandırılmaktadır. Bu yöntemin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köşe vuruşu topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır.
 • Köşe vuruşu sırasında rakip takım oyuncularının toptan en az 10 yard yani 9,15 m uzaklıkta olması gerekir.
 • Köşe vuruşu ilk olarak 1868 yılında kullanılmıştır.
 • Terim ilk olarak Sheffield Kuralları’nda yerini almıştır.
 • 17 Şubat 1872 tarihinden bu yana İngiltere Futbol Federasyonu tarafından köşe vuruşu terimi kullanılmaktadır.
 • En çok köşe vuruşu kullanan takımlar istatistiksel olarak belirlenerek açıklanmaktadır. Türkiye’de önemli köşe vuruşu ortalamasına sahip takımlardan bir tanesi Sivas Spor’dur. Takımın ortalaması 5,9’dur. M. Başakşehir ise 5 korner ortalamasına sahiptir. Beşiktaş ise 6,4 korner ortalamasına sahip.