İddaa Oranları Nasıl Hesaplanır?

İddaa Oranları Nasıl Hesaplanır?

İddaa oynama kavramı yaygınlaştıkça iddaa ile ilgili en önemli kavramlardan biri olan iddaa oranı hesaplama kavramı da yaygınlaşmakta ve bu konuda oluşan soru işaretleri ve kullanıcıların merak düzeyi sürekli olarak artmaktadır. Bu anlamda Spor Toto Teşkilatı tarafından sunulan iddaa oyunu hakkında gerekli bilgilendirme yine kuruluşun internet sitesi ve kuruluşa bağlı olan bayiler tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. İddaa kavramı basit olarak, yerli veya yabancı lig ve turnuvalardaki müsabakalar hakkında bireyler tarafından tercih ve tahmin yapılması sonucu kazanç elde etmeye olanak sağlayan oyunun adıdır.

İddaa Oranı Nedir?

İddaa oranı beyan işlemi her müsabaka öncesinde Spor Toto Teşkilatı tarafından profesyonel şekilde yapılmaktadır. İddaa oranları belirlenirken müsabakanın olası seyrini değiştirecek veya belirleyecek bütün detaylar dikkatle incelenip değerlendirilir ve gerekli istatistiksel veriler üzerinden işlem yapılır. Bunun yapılmasındaki temel mantık olası kazanç ve kayıpların adil şekilde olmasını sağlamaktır. Spor Toto Teşkilatı tarafından sunulan iddaa hizmeti binlerce kullanıcı tarafından kullanılmakta ve her gün detaylı olarak takip edilmektedir. İddaa oynayabilmek için bireylerin yasal yaş sınırı olan 18 yaşından büyük olmaları şarttır. 18 yaşını geçmiş olan bireyler belirlenen oranlar üzerinden kupon hazırlayarak iddaa oynayabilir ve kazanç elde edebilirler.

İddaa Oranı Neye Göre Belirlenir?

İddaa oranı belirleme işlemi Spor Toto Teşkilatı bünyesinde çalışan istatistikçiler ya da sektördeki adıyla bookmaker ünvanlı bireyler tarafından yapılmaktadır. İddaa oranı hesaplama işlemi yapılırken her müsabaka için sonuçların nasıl olacağı tahmin edilir ve bu tahminler yüzdelik dilimde hazırlanır. Hazırlanan bu yüzdelik dilimlerin pay kısımları paydadaki 100 sayısına bölünerek ortaya 2.30, 1.80, 3.40 gibi oranlar çıkmaktadır. Bu oranlar aynı zamanda müsabaka sonucunun doğru tahmin edilmesi halinde kazancın ne kadar olacağı konusunda da belirleyici roller üstlenmektedirler.

İddaa Kazancı Nasıl Hesaplanır?

İddaa kazancı hesaplamak için öncelikle tahminlerin yapıldığı kupon üzerinden yapılmış olan tahminlerin gözden geçirilmesi gerekir. Bu tahminlerin tümünün doğru çıkmış olması gerekmektedir. Doğru çıkmış olan her tahminin oranı diğer tahminlerin oranlarıyla çarpılır. Çarpma işlemi sonucunda elde edilen sonuç kuponun misli olarak adlandırılan bölümüyle yani yatırılan toplam parayla çarpılarak elde edilecek toplam kazanç hesaplanır. Sistem kuponlarında ise durum biraz daha farklı olmaktadır. Sistem kuponda toplam kazancın belirlenmesi işlemi yapılırken sistem seçeneklerinden hangisinin tercih edildiği, yapılan tahminlerden hangilerinin ve kaç tanesinin başarılı olduğu gibi etmenlere göre kazanılacak olan toplam tutar da değişiklik göstermektedir.

Kazanan Kuponlar Nasıl Paraya Çevrilir?

İddaa kuponunu paraya çevirmek için öncelikle söz konusu kupondaki gerekli olan miktarda tahminin başarılı olmuş olması yani kuponun kazana bir kupon olması gerekir. Kupon kazanan kupon ise kuponun oynandığı platforma göre paraya çevirme işlemi yapılabilmektedir. İddaa bayileri aracılığıyla oynanan kuponlarda bahisleri temsilen kuponun bir kopyası kullanıcıya teslim edilir ve paraya çevirme işleminde bu kuponun iadesi istenir. İnternet aracılığıyla oynanan kuponlarda ise kazanılan toplam tutar direkt olarak banka hesabına yatırılmaktadır ve herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek yoktur.

İddaa Oranı Niye Değişir?

İddaa oranı değişmesinin temel sebebi müsabaka öncesinde veya müsabaka sırasında önceden belirleyici olarak kullanılan detaylardaki değişimlerdir. Örneğin bir müsabaka için X takımının kazanması için 2,30 olarak belirlenen oran X takımının takıma olan etkisi büyük olan bir futbolcusunun sakatlanması veya kadro dışı kalması sonucu değişecektir. Kulüplerin yapmış olduğu maç öncesi açıklamalar sonucu iddaa oranı hesaplama işlemleri tekrar yapılır ve yeni oranlar müsabaka başlamadan önce kullanıcılarla paylaşılır.