İddaa Şikeli Maçlar Nasıl Anlaşılır ve Bulunur?

İddaa Şikeli Maçlar Nasıl Anlaşılır ve Bulunur?

İddaa oynamak günümüzde oldukça yaygınlaşmış ve hemen hemen herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir kavram olmuştur. Bu kullanım yaygınlaştıkça şikeli maçlar nasıl anlaşılır gibi sorular da akıllara gelmektedir. Bu anlamda elle tutulur ve somut bir örnek veya kabul görmüş ve onaylanmış bir olay olmuş olmasa da bu tarz sorular sürekli olarak gündemi meşgul etmektedir. Soruların bu denli yoğun ve gündem oluşturacak derecede sürekli olarak akıllara gelmesi ve konuşulması, bu olayın gerçek olması ihtimalleri üzerine düşünülmesine olanak sağlamaktadır.

İddaa Oranı Nedir?

İddaa oranları kuruluş tarafından her müsabaka için önceden belirlenen oranlardır. Bu oranlar yatırılan para ile birlikte, olası kazancın belirleyicisi konumunda bulunmaktadır. Bireylerin yatırmış oldukları para karşılığında oynayacakları kupondaki müsabakalar, bireyin tahmin ettiği gibi sonuçlanırsa bireyler bu kuponlar üzerinden kazanç elde ederler. Bu kazancın miktarı yatırılan paranın toplam oranla çarpılması sonucu hesaplanır. Normal şartlar altında her müsabaka için ayrı oranlar belirlendiği gibi bu müsabakaların içerisinde toplam sarı kart tahmini ve toplam şut tahmini gibi tahminler dahi bulunmaktadır. Bireyler bu tahmin seçeneklerinden herhangi birini seçerek iddaa kuponu oluşturabilirler.

İddaa Oranları Nasıl Belirlenir?

İddaa oranı belirleme işlemi kuruluş tarafından yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken dikkat edilen husus ise söz konusu ihtimallerin gerçekleşme olasılığıdır. Bir tahminin gerçekleşme olasılığı arttıkça adil kazanç ilkesi gereği bu tahminden elde edilecek olası kazancın düşmesi gerekmektedir. Bu durum bir bakıma arz talep konusudur. Hem adil kazanç hem de kuruluş kâr maksimizasyonu için gerekli olan bu olay sık sık meydana gelmektedir. Bu bağlamda müsabaka için önceden belirlenmiş oranlar, müsabaka takımlarındaki oyunculardan bazılarının sakatlanması veya kadroya alınmamış olması gibi durumlarda değişiklik gösterebilmektedir.

İddaa Şikeli Maç Ne Demektir?

İddaa’ da şike yapılıp yapılmadığı sürekli olarak sorulan bir sorudur. Bu soruya net bir cevap veya resmi bir açıklama yapılmamış olduğundan şikeli maçlar kavramı gizemini hâlâ korumaktadır. Kuruluş tarafından bu anlamda herhangi bir kabul söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla kuruluş bu kavramın varlığı veya geçmiş maçlar için meydana gelmiş olduğu hakkındaki iddiaları net bir dille yalanlamış ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirmiştir. Buna rağmen bu anlamda söylenti ve spekülasyonlar hız kesmeden devam etmektedir.

Şikeli Maçlar Nasıl Belirlenir?

Şikeli maçların belirlenmesi hususunda resmi bir kaynak veya belirli bir araç bulunmamaktadır. Ancak bazı mecralarda şikeli maçların bulunduğunu dile getiren birey veya bireyler bu anlamda bazı açıklamalar yapmaktadırlar. Bu açıklamalar uzun süren gözlem ve deneyimler ile yapılmış olsa da resmi anlamda bir geçerliliği yoktur. Öte yandan bu kavramı dile getirerek insanları kandırıp dolandırmak isteyen bireyler de mevcuttur. Bu bireylere kesinlikle güvenilmemeli ve kazançlar veya varlıklar bu anlamda riske atılmamalıdır. Bununla birlikte bazı kişi veya kişiler iddaa sisteminde kendilerine göre belirledikleri bazı açıklar olduğunu beyan etmekte ve bu bağlamda yazılar yazmaktadırlar. Bu bireylerden bazıları bu durumu şikenin meydana çıkması olarak nitelendirse de bu işlem en iyi ihtimalle yapılmış olan istatistiksel hesaplamalar sonucu ortaya çıkmış olan benzerliklerdir. Takdir edilir ki, kuponlar sporcular ve onların performansları üzerine düzenlenir ve sporcular robot değildirler. Bu bağlamda sporcular çoğunlukla belirleyici değil destek anlamında birer etkendirler. Dolayısıyla şikenin yapılması ve uygulanması mümkün olmamaktadır.

Kupon Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İddaa kuponu yaparken dikkate edilecek birçok husus bulunmaktadır. Bu anlamda bireylerin kupon yapmadan önce gerekli kuralların tümünü kuruluşun internet sitesi üzerinden öğrenilmelidir. Tüm bunlarla birlikte kesin maç veya şikeli maçlar adı altında sözde tüyo olarak bilgi satmak isteyen insanlara inanılmamalıdır. Bu anlamda tek rehber güvenilir spor yorumcularıdır. Bunun dışında bir rehber kullanılmamalı ve bu hususta dikkatli olunmalıdır.